ÇatlakKazan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Daniel'dan Harry'e bir geçiş

Daniel'dan Harry'e bir geçiş Empty Daniel'dan Harry'e bir geçiş

Mesaj tarafından Wizard Ptsi 3 Eyl. 2007 - 15:08

Daniel'den ''Harry Potter''a!

23 Temmuz 1989 günü Londra’nın banliyösü Fulham’da dünyaya gelen Daniel Jacob Radcliffe, henüz beş yaşındayken oyunculuğa ilgisini göstermeye başladı. O zamanlar okulunda aldığı ufak tefek roller küçük oyuncuyu tatmin etse de, büyüdükçe daha fazlasını istemeye başlayacaktı.

Bir gün arkadaşının da önerisiyle, kazanacağını ummadığı halde TV filmi için seçmelere katıldı. Kazandı ve bunun sonucunda Charles Dickens’ın romanından uyarlanan David Copperfield’da Maggie Smith ve Bob Hoskins ile çalışma fırsatı buldu. 1999 yılında aldığı bu rol ile yapımcıların ilgisini çeken Daniel, onları en çok doğallığı ve masumiyetiyle etkilemişti.

Harry Potter’a doğru…

2001 Mart ayında yayınlanan “The Tailor of Panama”daki küçük rolü ise, oyunculuk deneyimini perçinlerken, şans yüzüne gülecekti. Harry Potter filminin yapımcısı David Heyman ve yönetmen Chris Colombus, başrol için genç bir yetenek arıyorlardı.

“David Copperfield” kayıtlarını da izleyen Colombus, Radcliffe’nin ailesiyle bağlantıya geçilmesini sağlayarak, oyuncuyu seçmelere davet etti. Ailesi önce haklı olarak tereddüt etse de, David Heymen onları “çocuğun basından korunması” koşuluyla ikna etti.

Ve bir gece Daniel büyüleyici bir haber aldı: Seçmeleri kazanmıştı! Bu rolle belki de hayatındaki en büyük şansı yakalamış oldu.

Yazar Joanne Kathleen Rowling’in de onayladığı Daniel’in Harry Potter karakterini canlandıracağı, 2000 yılının Ağustos ayında resmi olarak açıklandı. Rowling Daniel için, “Daha iyi bir Harry Potter olamazdı!” dedi.

Gerçekten de kitaptaki Harry Potter karakterini, çok iyi canlandıran Daniel yeteneğini tüm dünyaya kanıtladı ve genç yaşına rağmen büyük bir hayran kitlesine sahip oldu.
“Harry Potter”sız Daniel
Londra’da bir erkek lisesinde okuyan Daniel, sette olduğu zamanlar özel hoca ile eğitimine devam ediyor. Binka ve Nudget isminde iki köpeği var. “Apollo 13”, “12 Angry Men”, “Moulin Rouge” ve “What’s Eating Gilbert Grape” favori filmlerinden. Klasik punk müziği dinliyor, The Sex Pistols, The Clash, The Pixies sevdiği isimlerden. Ayrıca bas gitar çalıyor ve kartlar ile sihir çalışıyor, hobileri arasında hikaye yazmak da var

Son yıllarda yardım projelerine yönelmiş olan Daniel, Mayıs 2002’de otistik insanların yüz ifadelerini öğrenebilmeleri için yapılmış bir videoda rol aldı. Mart 2003’te saçından bir perçem ve imzası sayesinde kazandığı parayı British Charity Relief’e bağışladı. Ayrıca Tsunami kurbanlarına da yardım etti.
Harry Potter olarak tüm dünyada tanınmasına, bir çok hayrana sahip olmasına rağmen bu genç aktörü çok da fazla etkilememiş görünüyor. Performanslarını galalardan sonra hiç izlemediğini söyleyen Daniel, “Bugüne kadar hiçbir zaman benim veya filmlerim hakkında yazılmış tek kelimeyi okumadım veya televizyonlara verdiğim röportajları seyretmedim.” diyerek medyanın ilgisini de önemsemediğini vurguluyor.
Ayrıca kendisinin ve hayranlarının yaşı büyüdükçe, kadınlardan çok sayıda mektup aldığını söylerken, “Ben kendimi Kazanova olarak görmüyorum, ama diğerleri görüyorsa bu harika” diyor.
Yeni çalışmalar
2001 yılından bu yana Harry Potter dışında bir çalışmada yer almayan genç aktör, 2007’de bunu kırdı ve belki de üzerine yapışmış Harry Potter karakterinden kurtulmasını(!) sağlayacak bir film için kolları sıvadı. Daniel, Michael Noonan’ın romanından uyarlanan, Rod Hardy’nin yönettiği “December Boy’s” filminde, 1960 Avustralya’sında, bir yetimhanede yaşayan ve gelen aileler kendilerini seçsin diye yarışan dört çocuktan birini canlandırdı. Daniel’in rolü kabul etmesiyle film tüm ilgiyi üzerine çekti.

Daniel ise yeni projelerle ilgili olarak, “Herhangi bir filmde olmak isterim, yeter ki senaryosu ve yönetmeni iyi olsun. Ama Harry Potter dışında başka bir rolü başarabileceğimi gösterme telaşı ile acele karar veremem” diyor.
ALINTI:MİLLİYET
Wizard
Wizard
Admin
Admin

Erkek
İl : İzmir
Hobiler : Web,Müzik,HarryPotter vs.

http://catlakazan.site-forums.com